show chef

מעוניינים להקים עסק קטן למכירת עוגות? אתם צריכים לפתוח תיק עוסק פטור

בשנתיים האחרונות שהיו מוזרות ומאתגרות לכל הדעות, שונו מגוון מהלכים עסקיים ואף מצאו לנכון לפרוח מגוון עסקים חדשים, ביניהם מוכרי עוגות פרטיים. אנשים התחברו לאפייה. אנשים קיבלו אומץ ללכת אחרי הלב. אנשים גילו שיש מקום לעסקים קטנים שמגיעים עד לבית הלקוח. מכאן שרבים ממש כמותכם עלו על הנוסחה ונהנים מעסק צדדי (או מרכזי) למכירת עוגות. עם זאת, לצד המתיקות של התחום, גם יש תחומים יותר אפורים, ופה כמובן שמדובר בבירוקרטיה. כיצד אם כן מקימים עסק כנדרש, או יותר נכון כיצד הופכים לעוסק פטור כחוק? קבלו מתכון פשוט ביותר לעסקים קטנים שהם אופים מומחים!

ראשית הגדרה

אם מתלבטים איזה עסק לפתוח – פטור או מורשה, הרשו לנו לעשות לכם סדר. ובכן הרוב הגדול שנמצא במצבכם ייבחר להיות עוסק פטור, ופה ניגש להסביר, כך שתזכו לקבל החלטה מושכלת. ובכן עוסק פטור אינו יכול לעבור בשנה סכום ברוטו שעומד על 102,292 ש"ח, הוא אינו יכול לעסוק במגוון מקצועות (לרוב לא רלוונטי עבור תחום הקולינריה) והוא אינו גובה מע"מ (יתרון משמעותי כאשר עובדים מול לקוחות פרטיים שאינם מקבלים זיכוי על מע"מ). כמו כן, ההתנהלות של עוסק פטור מול רו"ח יותר זולה וההתנהלות מול מע"מ יותר פשוטה. אם כן איך פותחים עוסק פטור? ממש כאן ניגש להסביר שלב אחר שלב מה ניתן לעשות, אך אם מחפשים את הפתרון הפשוט, מוזמנים להיעזר ברואה חשבון, או באתר שמתמחה בהנהלת חשבנות, ממש כמו אייקאונט.

 

 

פותחים תיק

על מנת לפתוח תיק כעוסק פטור נדרשים להתנהל מול 3 הגופים הבאים: רשות המיסים, מע"מ וביטוח לאומי. פה נחדד שבכל הנוגע להרשמה בביטוח לאומי מוטב לקבל ייעוץ מקצתי, וזאת כדי לוודא שנרשמים נכון, כך שלא יצוצו בעיות בהמשך. עוד נציין שאם מבקשים לחסוך זמן ולהיות רגועים שמתנהלים כנדרש, בהחלט מוטב לערב רואה חשבון כבר בנקודת ההתחלה. רו"ח יתנהל עבורכם מול הגופים ולאחר מכן ישלח תעודת עוסק פטור. מהו השלב הבא? מדפיסים קבלות (או נרשמים לאתר ששולח קבלות באופן מקוון) וחוזרים למטבח לאפות ולנסות מתכונים חדשים. עם זאת, ראוי לדעת שעל התענוג יש לשלם, בערך בין 300 ל-600 ש"ח חד פעמיים.

מתנהלים באופן מקוון

מבקשים לפתוח את התיק לבד? טוב לדעת שרשות המיסים חוסכת מכם את הצורך להגיע פיזית למשרדים, פשוט מתנהלים באופן מקוון. כיצד? נכסים לאתר רשות המיסים, מזדהים, מתחברים למערכת וממלאים בקשה לפתיחת תיק עוסק פטור. לאחר מכן מצרפים את סך המסמכים הרצויים ושולחים בלחיצת כפתור, כאשר מסרון או מייל יעדכנו בסטטוס של הגשת הפנייה. מבקשים לעבוד באמצעות המייל? במקרה זה תידרשו להדפיס טופס 821 (עבור מע"מ) וטופס 5329 (עבור מס הכנסה), למלא ולשלוח (דרך המייל). כמו כן, כדי להרוויח מהחזרי מס יש צורך במספר מסמכים נוספים. מדובר בחוזה שכירות שממנו מתפעלים את העסק (יש אפשרות לשכור מטבח מצויד), וייתכן שתידרשו לצרף מסמכים נוספים, בהתאם לסטטוס הזוגי והעסקי.

שולחים קבלות מקוונות

פתחתם תיק כעוסק פטור, צברתם לקוחות ומתחילים לספק הזמנות? נראה שגם אתם מהר מאור למדים שפתיחת עסק מול הרשויות היא רק הצעד הראשון. מנקודה זו נדרשים לשלם מדי חודש ביטוח לאומי ולהתנהל מדי שנה מול מס הכנסה. כאן נציין שאם גם פה מבקשים להוריד משימות מסדר היום ולהתנהל באופן מסודר, מוטב להיעזר בתוכנה שמסייעת לשלוח ולעקוב אחר קבלות. "קבלות ירוקות" יסייעו לשמור על מעקב, להוזיל עלויות מול רואה החשבון ולהתנהל באופן נוח מול הלקוחות. לסיכום נציין שעסק קטן לאפיית עוגות אכן עונה היטב על ההגדרה של עוסק פטור, ואכן צריך להתנהל כראוי, גם אם זה מפתה לעבוד ב"שחור" ולהימנע מסך התהליך שציינו. בהצלחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד