show chef

מה הקשר בין אכילת מזונות מתוקים לסוכרת?

סוכרת מסוג 2 נחשבת למגפה עולמית במאה ה 21. אחת הבעיות המרכזיות במחלת הסוכרת היא הנטייה לטפל במחלה רק כאשר היא מתקדמת, ולא בזמן אמת. מסתבר כי הזמן לטפל בסוכרת הוא דווקא בשלבים הראשוניים ביותר שלה, ועל כן חשוב לאבחן ולטפל כמה שיותר מוקדם, מאחר ואין דבר כזה סוכרת קלה או סוכרת גבולית. חוסר טיפול במצב הקל יגרום לצבירה של סוכר לאורך שנים, ולסיבוכים קשים שעלולים להוביל גם לכריתה של איברים כמו כף הרגל, השמנת יתר וכן בעיות פיזיולוגיות קשות ביותר. אף אחד לא רוצה להגיע למצב שבו הוא נדרש להזריק אינסולין פעמיים בשבוע או ליטול תרופות שמשפיעות לא רק על הסוכר אלא גם עלולות להוביל להשמנה, ועל כן חשוב לדעת כי סוכרת סוג 2 היא מחלה קשה שאותה ניתן למנוע ואפילו להעלים דרך מודעות לאורח חיים בריא.

 

המפתח למניעת סוכרת וריפוי – אימוץ אורח חיים

אכילה נכונה היא בעלת חשיבות עצומה בכל הקשור למניעה של סוכרת והיעלמות המחלה. מחקרים רבים שנערכו בתחום של סוכרת סוג 2 מצאו כי למזון מתוק יש השפעה ישירה על ריכוז הסוכר בדם. למעשה, מזון עתיר שומן וסוכר מעלה את ההתנגדות לאינסולין וכן מאיץ את ההתפתחות של סוכרת, ועל כן רצוי להוציא מהתפריט לחלוטין את הממתקים וכן מזון עתיר בסוכר כמו מזון מתועש. בעידן שבו החשיפה לאורח חיים בריא עלתה באופן משמעותי, אין ספק כי בעבור סוכרתיים היכולת ליצור שינוי ממשי בתפריט היא לא רק בעלת השפעה על היווצרות המחלה אלא גם יכולה להעלים לחלוטין את המחלה, בתנאי כי אכן מקפידים על תזונה מאוזנת ונטולת מזונות מתוקים ומעובדים, כחלק מהבנה כי החולים במחלה זו מאופיינים בריכוז סוכר בדם גבוה מהרגיל ולכן אינם יכולים לצרוך במסגרת התפריט התזונתי מזון שמגביר את ריכוז הסוכר ובהתאם לכך חושף לבעיות רפואיות הכוללות בין היתר עילפון, תחושת צמא מוגבר ועוד.

 

מה הקשר בין אכילת מזונות מתוקים לסוכרת?

כיצד ליצור תפריט תזונתי מאוזן?

חשוב לציין כי עצם ההגדרה כחולי סוכרת איננה אומרת כי נגזר עליכם להימנע מכל מזון ממותק. איזון הוא שם המשחק, כאשר בנייה של תוכנית תזונה מבוססת קודם כל על המרכיבים האישיים שלכם – החל מהגיל, משקל ואורח החיים. התייעצות עם תזונאית המתמחה בתחום של טיפול בחולי סוכרת סוג 2 היא חיונית לטובת יצירה של תפריט תזונה מאוזן שבו תוכלו גם לעמוד, מבלי להרגיש שאתם מוותרים על דברים שאתם אוהבים. במקום לאכול חטיף עתיר קלוריות וסוכר, העדיפו לאכול 2 פירות ביום, עדיף פירות ירוקים כמו קיווי למשל וקינוחים בריאים יותר. בנוסף, תזונה מגוונת מבחינת שומנים בריאים כמו למשל טחינה יכולה לסייע מאוד לטובת איזון רמות הסוכר ובהתאם לכך גם להוריד באופן דרמטי את ריכוז הסוכר בדם ובהתאם לכך גם להוביל להיעלמות של סוכרת, כמו למשל במקרים של נשים בהריון אשר מאובחנות עם סוכרת. זכרו כי התמדה כמו גם סיוע צמוד מצד תזונאית מהווה את המפתח להעלמות של המחלה וכן יצירה של אורח חיים בריא ומאוזן, עם או בלי קשר לסוכרת.

לסיכום

סוכרת סוג 2 הוגדרה כבר לפני מספר שנים כמגפה כלל עולמית. בניגוד למחלות אחרות, מחלת הסוכרת מתפרצת בעקבות אורח חיים וכן גורמים גנטיים שיכולים גם הם להשפיע על התפרצות המחלה. על כן, אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ונכונה לצד פעילות גופנית מהווה את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הסוכרת, ואף להעלים אותה לצמיתות.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד