show chef

מהאחסון ועד לבישול: המדריך המלא לעבודה עם בשר

בשר

מצד אחד, טרנד הטבעונות והצמחונות הפך בשנים לפופולרי ביותר, אך במקביל אליו נראה כי גם התרבות הקולינרית של אכילת בשר התפתחה מאד ומסתמן כי יותר ויותר צרכנים, שואפים לאכול בשר טרי ואיכותי מסוגים שונים שהוא גם טעים יותר מן הסתם, אבל גם בריא יותר. בגלל שהשוק מוצף במוצרי בשר שונים, בדרגות איכות ורמות עיבוד משתנות, מי שאוהב לאכול בשר ובייחוד מי שהבשר הוא חלק גדול מהתפריט שלו, צריך להבין בדיוק אילו סוגים של בשר לרכוש וכמובן איך לעבוד איתם על מנת להגיע לתוצאה אידיאלית. על כן, הכנו עבורכם מדריך קצר אך מקיף למדי לעבודה נכונה עם בשר.

קפוא או טרי – העיקר האיכות

נכון, האידיאל הוא תמיד לקנות בשר טרי ולאכול אותו באותו היום בו הוא נעשה, אבל זה מן הסתם לא תמיד אפשרי וכשאנו עושים קניות, הרבה פעמים נעדיף לקנות כמות גדולה יחסית של מזון שיספיק תקופה ארוכה במקום לעשות קניות בתדירות גבוהה. האם זה אומר שבשר קפוא הוא אופציה לא טובה? בהחלט לא וחשוב לדעת שבשר קפוא הוא איכותי בדיוק כמו ביום בו הוא נכנס להקפאה וכמובן שרצוי להכין אותו יחסית מהר ולא לתת לו לחכות בהקפאה יותר מדי זמן. מה שצריך לזכור שכדאי לקנות תמיד מספקים מקצועיים שנותנים דגש על האיכות ומומלץ בהחלט לרכוש ברשת "מעדני גורמה" המשווקת בשר איכותי מסוגים שונים.

דרכי בישול והכנה

חשוב לזכור שמפני שישנם סוגים שונים של בשר, דרכי ההכנה משתנות בהתאם לכך. הנה כמה שיטות נפוצות לסוגי בשר שונים:

  • בישול ארוך: הבישול הארוך מתאים לסוגי בשר שומניים יותר שלרוב משתמשים בו לצלי ותבשילי קדרה שונים. העובדה כי נתח בשר הוא עתיר שומן, אומרת שהבישול הארוך יטיב עימו, שכן הוא יתבשל בשומנים של עצמו. אם תבשלו נתחים דלי שומן כמו סינטה בבישול ארוך הם יתביישו ויאבדו מהטעם והמרקם.
  • גריל: אולי השיטה המועדפת על הישראלים והיא מתאימה להרבה סוגי בשר. נתחים ספציפיים לבישול ארוך לא כדאי להכין ככה, אבל גם חלקים שומניים כמו אנטריקוט ניתן לצלות על הגריל ויש להתחשב בעובי הנתח בשביל זמן צלייה אידיאלי.
  • עישון: שיטת עשייה שהופכת פופולרית ומאפשרת טעמים בהחלט מיוחדים. מתאימה לנתחים ספציפיים וגם לעוף וכדאי ללמוד בדיוק איך עושים את זה לפני שיוצאים לדרך.

הקפאה

אם קניתם בשר טרי ואתם רוצים להקפיא אותו, תוכלו בהחלט לעשות זאת ועדיין לשמור על הערכים התזונתיים, אך חשוב לדעת שכל בשר מחייב טמפרטורת הקפאה שונה. למרבה הנוחות, מרבית המקפיאים היום מגיעים עם כמה תאי אחסון ועם אפשרות לשליטה חכמה בטמפרטורה בכל חלק. הקפידו לברר מהי ההקפאה האידיאלית לכל נתח.

הפשרה

בגדול, האופן האידיאלי ביותר להפשרת בשר הוא על ידי הנחתו לזמן ממושך בטמפרטורת החדר. אם לא חשבתם על כך מראש או שאין לכם זמן להמתין, האפשרות העדיפה הבאה היא הפשרה של האריזה האטומה בקערה עם מים חמימים. לבסוף, אם אתם חייבים להשתמש בבשר במהירות ניתן להפשיר אותו במיקרוגל, אבל צריך לדעת שזאת הדרך הכי פחות טובה, שכן במקרים רבים הוא כבר מתחיל להיעשות ולא רק מופשר.

לסיכום

לפני כל הכנה של בשר, הקפידו לבדוק את תאריך התפוגה שלו בהקפאה וכן חשוב להריח אותו ולבדוק שהוא לא מקולקל. זכרו שאם הפשרתם בשר ולא השתמשתם בכולו, לא ניתן להקפיא אותו שוב ולכן כדאי לנסות להבין מראש באיזה כמות תרצו להשתמש. בתאבון!

נגישות
גלילה לראש העמוד